Google Translate

dinsdag 7 april 2026

Kongsøre Skov

In Denemarken waren er genoeg wandelingen te vinden in de buurt van Holbæk. We hadden maar 1 dag in Denemarken en hebben twee wandelingen gedaan die dag. De wandeling rond het meer Maglesø en de Kongsøre Skov wandeling. In deze blogpost de wandeling in het Kongsøre bos. Deze wandeling is ook in Alltrails te vinden. Het Kongsøre bos is een staatsbos dat in het oosten grenst aan de Isefjorden in de parochie Egebjerg, gemeente Odsherred. Het tweede deel van de naam is waarschijnlijk øre "kaap" of ør "kust", maar volgens een legende is het vernoemd naar de legendarische koning Kong Øre, over wie geen historische bronnen bestaan. In het bos bevindt zich het graf van Kong Øre, een dolmen waarvan niet bewezen kan worden dat er een persoonlijk graf in ligt. De marine heeft een marinebasis in het bos, Marinestation Kongsøre, waar Frømandskorpset is gestationeerd. We kwamen hier inderdaad langs en er waren wel meer interessante dingen te zien onderweg. Hier is een kaart met de bezienswaardigheden op de route. Een aantal zijn we tegengekomen maar ook een aantal niet gezien. Het was in ieder geval een wandeling die zeer de moeite waard was. De regen was wat minder maar gelukkig ging het pas aan het einde wat harder regenen.


De wandeling begint bij de parkeerplaats bij Sandskredet strand. Een mooi strand. 






Hieronder is Tingstedet te zien. Tingstedet is een langwerpige dolmen uit het Neolithicum, ongeveer 3500 jaar voor Christus. De naam suggereert dat men ooit geloofde dat de stenen constructie een oude vindplaats was. Een deel van de dolmen is van de helling afgegleden. In 1874 werd de lengte ervan vastgesteld op 18 meter en de breedte op 8 meter, met 28 dolmen. In 2003 waren er nog 27 dolmen over. Er was dus in 130 jaar tijd slechts één dolm verdwenen. De dolmen bevinden zich op Kildebakken, een hoge heuvel direct aan de oever van de Isefjorden. In de loop der jaren heeft het water een deel van de heuvel weggespoeld en zijn enkele van de oostelijke dolmen in het water gevallen, waardoor een zeer steile helling is ontstaan. De ontbrekende dolmen liggen nu aan de waterkant en fungeren als golfbrekers.






Hierboven is de marinebasis in het bos, Marinestation Kongsøre, te zien. 






Hieronder is Prinsehøje te zien en bestaat uit twee grafheuvels die naast elkaar liggen. Frederik VII, die een grote interesse in archeologie had, liet een van de heuvels opgraven toen hij kroonprins was. Vandaar de naam Prinsehøje. Helaas is niet bekend wat hij in het graf heeft gevonden. De opgegraven heuvel dateert uit het Neolithicum, ongeveer 3500 v.Chr. In de deksteen zijn 19 komvormige tekens te zien. Dit zijn petrogliefen – kleine inkepingen waarvan men denkt dat ze vruchtbaarheidssymbolen voorstellen. De inkepingen hebben we niet gezien toen we er waren. Een smalle doorgang leidt naar de dolmenkamer in de opgegraven heuvel. De westelijke grafheuvel dateert waarschijnlijk uit de vroege bronstijd, ongeveer 1800-1000 v.Chr.





En dan is er ook nog het Kong Øres grav. Het verhaal gaat dat de legendarische koning Øre hier begraven ligt, nadat hij bij Kalundborg werd gedood. Volgens de legende werd hij begraven met een gouden ketting die zo lang was dat deze van het graf van koning Øre tot een grafheuvel in het Stokkebjerg-bos reikte, vier kilometer van het graf vandaan. De gouden ketting is nooit gezien en de grafheuvel dateert van vóór de tijd dat er koningen in Denemarken waren.

Het graf is een langwerpige heuvel, gedateerd rond 3500 v.Chr., oftewel uit het Neolithicum. In die tijd bestond er geen plaats genaamd Kalundborg en dus ook geen Kong Øre. De legende wordt ook in verband gebracht met de naam van het bos, Kongsøre. Anderen geloven dat het de "Koningseilanden" zijn. Naamgeleerden denken dat -øre "kiezelkust" betekent. Het bos was eeuwenlang eigendom van de kroon en werd daarom verondersteld de "kiezelkust" van de koning te zijn.

De heuvel werd in 1937 gerestaureerd en voorzien van een nieuwe deksteen. In een van de zuidelijke dolmen zijn komvormige inkepingen te zien. Komvormige inkepingen zijn een primitieve vorm van rotsgravure. Mogelijk zijn ze een vruchtbaarheidssymbool. Op een van de noordelijke stenen is een cirkelvormig teken gekerfd. Dit is echter van recente datum – gemaakt door het Geodetisch Instituut voor gebruik bij hun landmetingen.






Op deze archief website staan oude foto's van Kongsøre Skov en in dit artikel is te lezen hoe de oude koningen (beuken) van het bos vallen. Een interessant verhaal.

Geen opmerkingen:

Een reactie posten